DORNOVA METODA

Autorem této metody je pan Dieter Dorn, majitel pily v malém německém městečku Lautrach, kterému od potíží s páteří pomohl před 35 lety jeden sedlák. Ten sice zemřel dřív, než stačil pana Dorna naučit své umění, ale stačil alespoň zažehnout v Dornovi touhu po rozvinutí metody, která je založena na vskutku jednoduchých a přirozených principech. Díky selskému rozumu, intuici a píli pana Dorna tak máme dnes k dispozici metodu, která je použitelná téměř pro každého a také se ji každý, kdo má zájem, může naučit, protože ji pan Dorn svěřil světu, aby pomáhala všem – není chráněna patentem a nelze si ji přivlastnit. Nevýhoda této skutečnosti je, že mnoho terapeutů poskytuje tuto terapii bez náležitého vyškolení.

Princip dornovy metody
Dornova metoda je jemná manuální terapie, při které dochází k návratu obratlů a dalších kloubů do správné polohy. Děje se tak za aktivní účasti nejen terapeuta, ale také ošetřovaného. Ten provádí volný pohyb nohou či rukou podle instrukcí terapeuta, který zároveň působí přímo v místě vykloubení. Tlakem palce na obratle páteře se současně bezpečně uvolňují blokády v tkáních a toku energie. Následkem Dornovy terapie dochází k uvolnění nejen fyzických, ale i psychických blokád, které jsou nejčastější příčinou vzniku disharmonie v proudění energie, která se projeví v nedostatečném zásobení živinami, chybnými informacemi a váznoucí detoxikací v orgánech, tkáních a konečně v samotných buňkách. Dornova metoda je tedy terapií celostní, protože respektuje člověka ve všech úrovních, a proto se také ve všech úrovních projeví její účinek.

Dornova metoda je na rozdíl od metod, používaných chiropraktiky metodou šetrnou. Nejde v ní o to sjednat nápravu za cenu způsobení šoku a často i mikrotraumat ve svalech, vazech či v kostech, jak se děje právě při trakcích (lidově škub – a je to). Takový postup vede opět k zablokování, poněvadž i sval raději přijme vlídné zacházení a domluvu „po dobrém“. Ostatní chápe jako výzvu k boji a bývá silným soupeřem. Většinou vyhrává. Při Dornově terapii se sval zaměstná jeho nejpřirozenější činností – pohybem a nemá tak potřebu se bránit, protože respektujeme jeho přirozenost a důležitost. S nově vzniklou skutečností, totiž uvedením kloubu do původní (správné) polohy, nebojuje, ale přijímá ji.

Dornova metoda vyznává zásadu práce maximálně na prahu bolesti. Mírná bolest způsobená tlakem palce rychle mizí. Bolest, se kterou člověk na ošetření přichází, je zpravidla silnější. I ta po úspěšném „zásahu“ mizí, protože už není nutná. Splnila svůj účel dát na vědomí, že něco není, jak má být a náprava byla sjednána.

Po prvním je bezpodmínečně nutné dodržet pokyny terapeuta a provádět denně jednoduché cviky na udržení správného postavení kyčelních kloubů, aby měl organismus pro období přeprogramování chyb dostatečný impuls. Dostanete návod na samostatné cvičení a domluvíte s terapeutem kontrolní vyšetření, po kterém už většinou další nepotřebujete.

Jednoduché cviky, hlavně tzv. „ručníkovou metodu“ je vhodné provádět preventivně denně a v případě např. dlouhé jízdy autem i mimo pravidelný čas. Nejlépe stane-li se pro nás stejným návykem, jako třeba čištění zubů.

Co zahrunuje celkové oštetřeni podle Dorna a jak probíhá?
Nejprve terapeut zjistí rozdíl v délce končetin. Následuje její korekce: vleže na zádech pomocí ručníku – odtud vžitý pojem „ručníková metoda“ – provádí ošetřovaný pohyb nohou dle instrukcí terapeuta. Po té je pozornost věnována kolenům, kotníkům a dalším kloubům nohy. Můžete se naučit, jak se vyhnout bolestivé a často neefektivní operaci vbočeného palce (hallux valgus) či kladívkových prstů.

Dalším krokem je odstranění případného chybného sklonu a rotace pánve v souvislosti s posunem v křížokyčelním skloubení.

Následuje vyšetření všech segmentů páteře, kterou pro zmírnění tření terapeut namaže třezalkovým olejem. Začíná se kostrčí, která bývá dost často vychýlena, nejčastěji v důsledku pádu na zadek. Dornova metoda umožňuje napravit toto vychýlení, jenž stojí za velkým množstvím obtíží (např.hemoroidy, svědivost konečníku, bolesti při sezení), nikoli zevnitř, ale zvenku!

Pokračujeme s vyhledáváním a okamžitým napravováním obratlů od spodního konce páteře k hlavě. Vždy ve spolupráci terapeuta (tlak palců) s ošetřovaným (pohyb končetin dle instrukcí).

Pozornost je dále věnována ramenním kloubům, loktům, zápěstím a prstům. Na základě pochopení principu Dornovy metody a zvládnutí jednoduchých cviků si budete schopni do značné míry pomoci sami.

Indikace Dornovy metody:
Bolesti zad, kyčlí, kolen, ramen, loktů, zápěstí
Skolióza
Rozdílná délka končetin (funkčně kratší noha)
Vybočený palec
Patní ostruhy
Ischiatické bolesti
Bolesti hlavy, migrény
Mravenčení a porucha citlivosti rukou, nohou
Křečové žíly a otoky dolních končetin
Střevní a žaludeční potíže (chronické)
Krátkozrakost
Vysoký krevní tlak
V podstatě můžeme u kteréhokoli problému najít spojitost s pohybovým systémem a z této úrovně vyslat impuls přispívající k znovunastolení rovnováhy.

Kontraindikace Dornovy metody:
Osteoporóza v pokročilém stadiu
Akutní zánět – počkáme, až odezní
Artróza 4. stupně (u 3 .stupně s omezením)
Bechtěrevova nemoc
Rakovina – v průběhu léčby chemoterapií, ozařováním
Revmatoidní artritida – s omezením
Umělý kloub či obratel, zničená ploténka – těmto místům se vyhneme
Operace plotének a kloubů – opatrně nejdříve za 4 týdny po zákroku
Zlomeniny – až po úplném zahojení
Výhřez ploténky – až po odeznění akutního stavu
Úraz nebo pád – až po 6-ti týdnech
Těhotenství – s omezením na srovnání délky končetin

Bezprostředně po ošetření Dornovou metodou:
3 dny bez fyzické zátěže
Zvýšit příjem tekutin
Dbát ostatních doporučení terapeuta

Délka ošetření od 60 do 90 minut

Cena 990,- Kč/60 min

1390,- Kč/ 90 min

Po Dornově metodě následuje Breussova masáž

 
 
 
 
TOPlist